ראשי > הרשת > הון ושלטון > כתבה
בארכיון האתר
שלום, אורח
עבודה סמויה
עדי עליה ונמרוד קרת, עיתונאים ואנשי מחשבים, עובדים בישראל, אבל עושים את זה מתאילנד, דרך האינטרנט. למצוא חיבור נורמלי זו לא משימה פשוטה, אבל באופן כללי הכל די סַנוּק
לכתבה הקודמת דפדף בהרשת לכתבה הבאה
עידו קינן
28/6/2005 16:52
המפתח הוא סַנוּק, מילה תאילנדית שמשמעותה "כיף". "התאילנדים מאמינים שעבודה
שאין בה סנוק היא לא עבודה שכדאי לעשות, ואני נוטה להסכים איתם", אומרת
עדי עליה. באחרונה היא עברה להתגורר בתאילנד עם בן זוגה נמרוד קרת. המטרה: לחיות בעלות מחיה תאילנדית עם משכורות ישראליות, שמגיעות מעבודות שהשניים מבצעים דרך האינטרנט ממרחק של כ-6800 ק"מ. אבל המפתח, כאמור, הוא סנוק.

"הרעיון נולד אחרי הביקור הראשון שלנו פה, לפני שנתיים וחצי בערך", כותבים השניים ל-NRG ממקום מרבצם בקו צ'אנג ("אי הפיל"). "הבנו שבמקום 'לרוץ כדי להישאר באותו מקום', כנהוג בישראל, אנחנו יכולים לשמור על העבודות שלנו בארץ ולחיות במחירי תאילנד, שחוץ מהאינטרנט הם מאוד זולים. שלא לדבר על שאר היתרונות של הארץ הזאת, כמו האנשים הנחמדים והאוכל. להבדיל מרוב התיירים פה, אנחנו מקפידים להימנע מאוכל של 'פלנג' (אנשים מערביים) ולהתמקד במבחר המקומי המופלא. בינתיים אנחנו כאן לשנה. השארנו בארץ שני חתולים שאמנם לא מראים שום סימני געגוע, אבל כבר הספיקו לשבור חצי בית אצל החברות שלנו, ששומרות עליהם – כך שהרבה תלוי בהתנהגות שלהם".

"השיעור העיקרי שאני לומדת מהמקום הזה הוא שצריך לתפוס את הרגע, כי אחר כך לא יהיה", מספרת עליה, בעלת אתר הסקס-סמים-רוקנרול "
ברכה גולשת", שגם מפרסמת טור שבועי תחת שם זה בשבועון "אנשים". "זה מתחיל במוכר הממתקים (Kanom) שמגיע עם העגלה שלו לאיזור שלנו ואחר כך הולך, ממשיך בנוף ובטבע שמשתנים כל הזמן, ונגמר בתקלות בחשמל ובשעות הפתיחה הלא קבועות של החנות שבה אנחנו עובדים. בכל פעם שאני מתכננת משהו למחר, איכשהו זה נדפק. כך שצריך לעשות הכל כאן ועכשיו, או בכלל לא. יש ימים שאנחנו עובדים לתוך הלילה, כמו שהתרגלנו בארץ, ויש ימים שאנחנו הולכים לישון בשעות סבירות. תלוי בדדליינים ובחשק. למזלי, 'ברכה' זה הרבה סנוק".
עליה: "מראה לילי מהמרפסת שלנו. הכתם הלבן זאת מנורה שמאירה את הגלים שמתנפצים בלילה סוער במיוחד על מרפסת המסעדה הסמוכה, רוקסנד"
גמילה מ"השיר שלנו"
כבר שנים שחייהם המקצועיים של הזוג קרת ועליה אינם נורמטיביים. בכתבה ב"הארץ" מנובמבר 2004 הם סיפרו על צורת העבודה שלהם, אותה כינתה העיתונאית דאה הדר "נוודות מקצועית": עבודה מהבית, סירוב להגיע כל בוקר למשרד בבגדים מלוקקים, עבודה רק בדברים שהם כיפיים, מחסור כבד בשאיפות קרייריסטיות, חיים בזול. "באיזה משרד אני אמצא כאלה חתולים?", שאל קרת על העבודה מהבית. השניים הנביטו כבר אז את זרעי המעבר לתאילנד, כשעבדו על שרת בקנדה שיאפשר להם לעבוד מכל מקום בעולם. עליה הסבירה: "בתאילנד, למשל, 200 שקל זה המון כסף".

איך נראה יום עבודה טיפוסי של השניים בתאילנד? אין דבר כזה. עליה: "כמו שלא היה לנו יום עבודה טיפוסי בארץ, כנראה שגם כאן לא יהיה לנו. היום שלי מתחיל בערך בשבע בבוקר בשעה של מדיטציה, ואם אין שמש (אני שונאת שמש) אז אני יכולה גם לשחות. המקומיים מאוד פוחדים מהים ולקח לי זמן לשכנע אותם שאני שוחה לא רע. בכל מקרה, תמיד יש מישהו שצופה מהמרפסת לוודא שהכל בסדר. בשנה שעברה, כך הבנתי, טבעו בעונה הזאת כמה עשרות אנשים. בזמן הקצר שהיינו פה כבר הספקנו לראות גרמני שמן ושיכור עם ציצים ענקיים, טובע במים הרדודים. חצי חוף קפץ כדי להוציא אותו החוצה. כמובן שהנוזל היותר בעייתי עבור הטובעים הוא האלכוהול, לא מי הים".

האינטרנט מתחיל "בערך בשעה 12 בצהריים", כשעליה וקרת מגיעים למשרד סוכנות הנסיעות בו הם מתחברים לרשת. "אבל לפעמים אנחנו מעבירים כמה שעות טובות בחיפוש מקום סביר להתחבר ממנו, ולא תמיד מוצאים. העבודה בחנות – ולא בבית – היא לא דבר קל לאנשים כמונו, שרגילים לעבוד בכל שעה של היממה ולישון באמצע מתי שרוצים. שלא לדבר על זה שכל הפסקת סיגריה עולה לנו כסף – כי המונה ממשיך לתקתק", מספרת עליה.

ובכלל, חטאים הם בעיה בחיי הסנוק של השניים. גלישה לאתרי פורנו, חלק מהעבודה של עליה, הופכת לבעיה "כשמאחורי נמצאת בעלת החנות החסודה, עם החברות שלה והתינוקות שלהם. כשהן נמצאות אני משתדלת לנטרל את הורדת התמונות לדפדפן. למזלי, רוב גלישת הפורנו שלי נעשית באתרים של טקסט ומאמרים, אז איכשהו אני מסתדרת. אני מניחה שהבעיה הזאת תיפתר כשנוכל לגלוש מהבונגלו שלנו". כרגע, כדי לכתוב את הטור השבועי שלה, עליה "מורידה המון חומר לדיסק-און-קי ולוקחת אותו איתי כדי לעבוד עליו מהבונגלו".
מה קורה איתך, נינט? צילום: יחצנות "השיר שלנו"
מתנתקים
בבונגלו העבודה הופכת לאופליינית לחלוטין, ועליה לא חושבת שזה דבר כזה גרוע. "יש איזה יתרון בכתיבה אופליין: יותר שקט בראש, יותר התמקדות בכתיבה עצמה, ופחות בנבירה בערימות המידע". לבן הזוג שלה קצת יותר קשה. "לי יש קשיי הסתגלות לעבודה באופליין", הוא מספר על ייסוריו. "פתאום מערכת ההפעלה שלי לא יכולה להתקין חבילת תוכנה חדשה כשבא לי (ותמיד בא לי), תיעוד צריך להיות על הדיסק וכו'".

לפעמים הוא נתקע בלי רשת, ולא יכול להמשיך לעבוד, אבל לשעות הקריז יש פתרון. "יש כאן בבית ההארחה מערכת סאונד מעולה שמופעלת עבור קהל של שניים שלושה אנשים (מיתרונות עונת המונסונים) ואפשר לצרוב איזה דיסק, להוריד כמה קטעים לנגן ה-MP3 ולהתאמן בדיג'אות על אנשים שממילא לא הולכים לשום מקום עד שתיגמר הסערה. באחת הסערות נסחפו לים שלושה רמקולים שעמדו על החוף, וכולנו נרתמנו למשימת החילוץ. לרמקולים שלום".

"אם אני צריך הפסקה קצרה ושלא יהיה לי מחשב מול העיניים לחמש דקות, אני פשוט יוצא למרפסת. הים ממלא את שדה הראיה, והוא תמיד משתנה: גאות, שפל, סערה, כלב חטף פריסבי וברח איתו לים. מאז שהגענו לכאן לא ראינו טלוויזיה או וידאו, אפילו שיש בכל מקום. פשוט לא צריך. עדי אכולת געגועים לנינט ("השיר שלנו"), ומנסה מדי פעם לברר מה נהיה איתה ועם זוהר, אבל גם מזה היא תצטרך להיגמל".
עליה: ''אוהדי הדוד יכולים ליהנות מתמונה נדירה שלו בלי הכבלים וגאדג'טים שמחוברים אליו בדרך כלל''
זוג מחפש חושת שני חדרים + נוף לים
עבור מי שניסה לעבור דירה באותו אזור חיוג, מעבר לשנה לתאילנד נשמע כמו סיוט ארגוני ונפשי. אבל קרת ועליה לקחו את זה בסנוק. עליה: "מאחר שהפרויקטים המשותפים שלנו – בניית מערכות לניהול תוכן באתרים – ממילא נבנים אונליין, לא היו לנו המון הכנות לפני הנסיעה. אולי רק היינו באשליה שיש לנו המון הכנות, לכן לא נסענו קודם. למעשה, דווקא את הדבר היחיד באמת רצינו לעשות לפני שהגענו לכאן – להעביר את 'ברכה גולשת' למערכת דינמית לגמרי (קודם היא היתה חצי דינמית: הייתי מכינה את הגיליון החדש על שרת בבית, ומעלה אותו לרשת כל יום שלישי) – לא הספקנו. בסופו של דבר נאלצנו לעשות את זה בשבוע הראשון שלנו פה. איזה מזל שהצלחנו".

קרת: "הבעיה העיקרית היתה תקשורת קולית. משהו שיחליף את הטלפון. אני לא מוכן לעבוד עם Skype כי זה לא קוד פתוח, ועדי סתם לא סובלת את החסרונות שלה, אבל איכשהו אנשים מצפים לחייג אלינו למספר טלפון. כרגע יש לנו מספר טלפון בתל אביב שמחובר למחשב שמעביר את השיחה לשירות טלפוניית אינטרנט (VoIP) באוסטרליה, אבל ממילא אנחנו בקושי מחוברים, וזה בעיקר משמש כמזכירה אלקטרונית עם מבטא אקזוטי שמקבלת
הודעות ספאם מאורי זוהר. בקרוב יהיה לנו גם מכשיר טלפון אינטרנט שהתוכנה שלו היא אומנם לא קוד פתוח, אבל הסכמתי להתפשר כי אני כבר רגיל מהטלפון הסלולרי שיעקב פרי מכר לי בזמנו. בינתיים מסתדרים לא רע עם אימייל וסלולרי תאילנדי להודעות חירום כמו 'שלחתי לכם אימייל'".
עליה: ''זאת החושה שלנו, בקומה השנייה של עץ ענקי. האתר 'ברכה גולשת' ימשיך להתעדכן מבין הענפים, בתקווה שלא ייכנס לנו יתוש לעין או משהו דומה''
אינטרנט איטי ב-20 אגורות לדקה
אבל האינטרנט לא סנוק.

החיבור לאינטרנט הוא זה שמאפשר לעליה וקרת את ה-
offshoring – מושג שבדרך כלל מציין העברת עבודות של חברות הייטק אל מעבר לים, בעיקר להודו, כדי לחסוך בכסף על ידי ניצול העלויות המקומיות הנמוכות של שכר עבודה, שכר דירה וכו'. אלא שרצה הגורל, והחיבור לאינטרנט יקר שם יותר מאשר כאן. "למעשה, זהו המוצר היחיד שיותר יקר מאשר בישראל", אומרים עליה וקרת. "בחלקים היבשתיים של תאילנד המחיר הוא 10 באט [כשקל אחד] לשעה. כאן (וגם באיים אחרים) המחיר הוא שני באט לדקה במקומות שהם רק לאינטרנט, או באט לדקה במקומות שהם גם משהו אחר".

לצד המחיר, גם עצם החיבור לא מובן מאליו. "החלטנו להתחיל את השהייה שלנו בתאילנד באי גדול יחסית, קו צ'אנג, מתוך חשש שבאיים קטנים יותר יהיה לנו קשה ויקר יותר להתחבר לאינטרנט, או באופן כללי לחשמל. בינתיים אנחנו שוהים בבית הארחה שנמצא על קטע חוף שיש בו סופרמרקט פתוח 24 שעות ביממה ודי הרבה מקומות להתחבר מהם לאינטרנט. המקומות האלה מתחלקים לשני סוגים: כאלה שיש בהם רק אינטרנט (וקפה), וכאלה שהם גם חנות למשהו אחר. כבר ישבנו במקומות שהם גם חנות בגדים או בית מרקחת – בין המון מדפי זכוכית מצוחצחים ומוצרי קוסמטיקה, או – הפייבוריט שלנו – סוכנות נסיעות שכרגע לא ממש עובדת כי זאת עונת הגשמים ואין כמעט תיירות. ניסינו להגיע עם בעלי החנות להסכם עבודה קבוע ותשלום גלובלי, בלי לספור שעות, אבל הם לא רצו בשום אופן להתחייב שהם פותחים את המקום ביום מסוים או בשעה מסוימת. בימים של גשמים חזקים, למשל, הם פשוט לא מגיעים לחנות".

"חשבנו שיהיה פשוט לסדר חיבור מהיר לאינטרנט בבית ההארחה שבו אנחנו שוהים, אבל מתברר שהר גדול מפריד בינו לבין הקופסה של חברת הטלפונים, לכן אי אפשר לסדר כאן ADSL, רק חיבור Dial-up. בימים אלה אנחנו שוקלים לעבור לבית הארחה אחר, שאותו יהיה יותר קל לחבר. בענייני החיבור לרשת עוזר לנו בחור מקומי בשם מי, שהוא כנראה טכנאי המחשבים היחיד באי ויש לו כמה חנויות אינטרנט משלו, ומתברר שאחת מהן נמצאת כמה מטרים מבית ההארחה המדובר, כך שנוכל להעביר קו ממנה ישירות אל הבונגלו שלנו".

קרת: "בימים בהם בעל סוכנות התיירות מחליט לא להגיע, החיפוש אחר אינטרנט קפה הוא הרפתקאה וירטואלית ואקזוטית. בחלק מהמקומות חוששים לתת לנו לחבר כבל, באחרים אנחנו לא מוצאים שקע פנוי או שיש בעיה להתחבר לנתב המקומי. לרוב זה נגמר בעשרה באט וחיוך מתנצל, אבל אם אין לקוחות נוספים (שלא יהיה נעים לנתק מהרשת בטעות), אני מתחיל בטקס העברה בפנטומימה של מושגים שלא מופיעים באף שיחון, כמו 'אפשר לנסות לכבות ולהדליק את המודם?' או 'אפשר לראות איך מוגדרת הרשת במחשבים האחרים שלכם?'. קוראים שיודעים איך אומרים את שני המשפטים האלה בתאית יוכלו לחסוך לי הרבה זמן בחיים. משפטים שימושיים נוספים, כמו 'אפשר לאתחל את המחשב מתקליטור?', וכמובן 'מה זאת אומרת התקנה לא סטנדרטית?' יתקבלו גם הם בברכה".

עליה: "לקחנו איתנו לפטופ אחד של נמרוד (עם גירסת הלינוקס האפריקאית אובונטו), מה שמאלץ אותי סוף סוף ללמוד לינוקס, ואני חייבת לומר שזה די סנוק. כשאנחנו יוצאים לעבוד בסוכנות הנסיעות נמרוד יושב על הלפטופ ואני על מחשב חלונות שלהם. כשעובדים אופליין אנחנו עושים תורות".

אכן, חיים קשים. קרת: "בעיה נוספת היא המיית הגלים הרומנטית והמרגיעה שמפריעה להקלטת דיבור [לתוכניות של
רדיו ברכה]. אם רוצים להקליט פודקאסט, צריך לחפש מקום שבו רעש הגלים לא מכסה את הקולות שלנו. מצאנו מסתור חלקי מאחורי ביקתה ציורית ופסיכדלית, רק צריך להיזהר לא ליפול מהמדרגות אם מקליטים בלילה".
תגובות
עד כה: 21 תגובות, ב- 17 דיונים.
הוסף תגובה
17.  עדיף לגור ב-North Carolina
    קין,  מיאמי,    03/07/05 15:35
16.  קצת מעצבנים הקמצנים האלו  ל"ת 
    טו,    01/07/05 23:14
15.  השתא הכא
    לטאיש,  ביצרון,    30/06/05 19:44
14.  תרגום לתאית...
    גיא,    29/06/05 23:59
         צריך לכבות ולהדליק|!  ל"ת 
        לא תאי,    01/07/05 15:49
13.  הקנאות אוכלת אותי
    אורן,    29/06/05 17:30
12.  קצת מציאות
    עדי,  בנגקוק,    29/06/05 11:21
11.  what a posa!!!
    yosi,  thailand,    29/06/05 10:38
10.  כתבה משעממת
    מוסרנית,    29/06/05 07:56
         אדם עייף וממורמר?  ל"ת 
        אופיר,    29/06/05 14:02
         דוגרי...  ל"ת 
        ב,    29/06/05 10:16
9.  רוצה באתר תוכן. אתם מוכנים ?
    עבודה בשבילכם,    29/06/05 07:10
8.  גם סנופ בסנוק. דוגי דוג!!  ל"ת 
    כלב,    29/06/05 06:47
7.  אין לכם מושג כמה נהניתי
    מיצי,    29/06/05 02:32
6.  בתור מישהו שעובד מהבית כבר
    בני,  מרכז,    29/06/05 02:12
5.  its the only way-happy f  ל"ת 
    lamond,  usa-californ,    29/06/05 01:59
4.  ברכה היקרה -
    ד,  תא,    29/06/05 01:16
3.  למה הם כל הזמן מדברים על כסף?
    דן/,    29/06/05 01:07
2.  מצטער אבל שניהם נשמעים
    דרור,  אמסטרדם,    29/06/05 01:04
         LOL  ל"ת 
        Thai,    29/06/05 06:44
1.  מדליק לגמרי, גם אני רוצה!
    שרית,  תל אביב,    28/06/05 19:32
חדשות
חיי רשת
טיפים
גאדג'ט
גיימינג
סלולר
  מדד הגולשים
ויאקום תובעת...
                  15.49%
פלאפון מצטרפת...
                  9.86%
לעקוף את חוק...
                  8.45%
עוד...

צרכנות
יאהו מתכוננת לגל תביעות מבעלי המניות  
תמונות של ויקה ומנו הורדו מפייסבוק בלא אישור  
חיילים מעלים תמונות לפייסבוק  
עוד...