Home Home Sex Drugs Rocknroll
ברכה גולשת: רוקנרול
לאן נוליך את הבושה?

טרנט רזנור מגלה שקשה לשמור על תדמית קולית כשאתה חתום בחברת תקליטים גדולה2007-06-05

פעם, כשמוזיקאי היה חותם על חוזה עם חברת תקליטים גדולה היו אומרים לו מברוק (זה היה הסלנג שהיה). היום לא רק שזאת לא גאווה גדולה להיות חתום בחברה כזאת, זה אפילו עלול להיות כתם מביש שכדאי להסתיר. לא בשביל כל אחד, כמובן. רוב הסיכויים שמעריצי בריטני ספירס לא ינטרו לה על החוזה שלה עם סוני/BMG, אבל העולם, תודה לאל, לא מורכב רק ממעריצי בריטני. היום, כל מי שמנסה לשדר קצת מחתרתיות ומרדנות – החומרים שמהם אמורים לעשות רוקנרול – נמצא בבעיה תדמיתית מול הקהל שלו אם הוא חתום בחברה גדולה. אם זה נשמע לכם מעט מוגזם, טרנט רזנור ("ניין אינץ' ניילס") יכול לספר לכם בדיוק איך זה מרגיש.

רזנור חתום מאז תחילת שנות ה-90 בחברת אינטרסקופ האמריקאית, השייכת לקבוצת יוניברסל. תקליטיו הגיעו לא פעם לראש מצעדי המכירות של "בילבורד". תקליטו האחרון, "שנת אפס", שיצא באפריל וזכה (ובצדק) לביקורות מצוינות, הגיע למקום השני במצעד 200 התקליטים הגדולים באמריקה ולמקום הראשון במצעד הרוק. עכשיו, כשגמרנו להוכיח שטרנט רזנור זה מיינסטרים - לא עוד אמן אינדי אזוטרי שטרם הוחתם בלייבל כלשהו ואולי יסתום את הפה ברגע שזה יקרה - אפשר להמשיך.

“זאת תקופה מוזרה מאוד להיות מוזיקאי בחברת תקליטים גדולה”, אמר רזנור ל"הראלד סאן” כשהגיע להופעות באוסטרליה באמצע מאי. "יש כל כך הרבה שנאה כלפיהן, שאתה צריך לעבוד קשה כדי שהמעריצים לא יראו בך חרא רודף בצע”. הדבר הראשון שרזנור עשה עם נחיתתו באוסטרליה היה להיכנס לחנות תקליטים ולהזדעזע מהמחיר שהוטבע על הדיסק החדש שלו. אווריל לווין ואחיותיה נמכרות ב-22 דולר לחתיכה, רזנור נמכר ב-34 דולר. "אני לא מבין למה הם עושים את זה”, הוא אומר. “פגשתי בבריסביין מישהו ממחלקת השיווק של החברה, והוא אמר לי שזה בגלל שהעטיפה שלי הרבה יותר יקרה. אני יודע בדיוק כמה עולה העטיפה כי הסכמתי לשלם תוספת של 83 סנט לכל דיסק כדי שנוכל להשתמש בדיו שמחליפה צבעים. אמרתי להם שבכל מקרה זה לא מצדיק פער של עשרה דולר והם אמרו 'טוב, אתה צודק, זה בגלל שאנחנו יודעים שיש לך מעריצים שיקנו כל מה שאתה מוציא. זאת הסיבה שאנחנו מרשים לעצמנו לגבות יותר. תקליטי פופ אנחנו צריכים למכור בהנחה כדי שאנשים יקנו אותם, אבל לך יש מעריצים אמיתיים שישלמו כל סכום'. אמרתי להם שזה הדבר הכי מעליב ששמעתי בחיים. אני מטפח גרעין מעריצים ואתם מרגישים שזה בסדר לדפוק אותם? לכו תזדיינו”.

בחנויות מקוונות כמו אמזון, למשל, הדיסק החדש של רזנור עולה רק 11 דולר. למרות הביקורות המפרגנות והמיקום במצעדים, רזנור מאוכזב למדי מהמכירות (בסביבות 300 אלף עותקים). “אם זה היה לפני עשר שנים הייתי חושב שאולי אנשים פשוט לא אהבו את הדיסק, אבל הפעם אני יודע שלכולם יש את זה על האייפוד. אנשים לא קונים כי יותר קל לגנוב, ואני מבין את זה. גם אני גונב מוזיקה. אני לא מתכוון להכחיש את זה. אבל כשאתה הבנאדם שעושה את המוזיקה ואתה רוצה להרוויח ממנה, זה קשה”.

כחימום לקראת התקליט הגה רזנור משחק-ריאליטי של זהויות אלטרנטיביות ברשת (ARG) ומימן את פיתוחו. "העדפתי לעשות הכל בעצמי, בהוצאות ענקיות, כי ידעתי שבחברה לא יבינו. לא רציתי שזו תהיה יוזמה שיווקית. היה חשוב לי להישאר טהור ונאמן לפרויקט. כשהם ראו שהמשחק תופס כמו אש הם אמרו: 'תראו איזה חכמים אנחנו, איך שיווקנו את התקליט הזה'. אמנים אחרים של החברה סיפרו לי ששאלו אותם: 'אתה אוהב את מה שעשינו בשביל טרנט?'. אחר כך הם קנו את החברה שעבדה איתי כדי שיוכלו לתת את השירות הזה לכל האמנים שלהם. אני בטוח שהם עדיין לא מבינים מה זה או איך זה עובד”.

עד כמה שזה תלוי ברזנור, התקליט הבא שלו יגיע לרשת ביום שבו יצא מהאולפן ("בלי כל החרא של 'נחכה שלושה חודשים ואז נצא'”), ויינתן להורדה תמורת ארבעה דולר. אבל בתכל'ס, זה באמת לא תלוי בו. "אני נקרע, כי יש לי מעריצים שחושבים שזה בסדר לגנוב ויש לי חברת תקליטים כל כך בירוקרטית, שלומיאלית ובורה, שהיא לא יודעת מה לעשות אז היא דופקת את האנשים... לפי החוזה, יש לי עוד תקליט אחד לעשות בשביל אינטרסקופ. אחר כך לא יתפסו אותי שוב במצבים כאלה”.


עוד אמנותיעוד חברות תקליטיםעוד מיינסטריםעוד רוק • [בחזרה]